Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności
Obowiązujące przepisy w określonych przypadkach przyznają użytkownikom wieczystym nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe prawo żądania ich przekształcenia w prawo własności. Jednak – co do zasady – muszą oni za to zapłacić.
Aneta Walewska-Borsuk
Współużytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, których prawa do gruntów są związane z odrębną własnością lokalu albo z udziałem we własności budynku mogą dokonać przekształcenia przysługujących im udziałów w prawie użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (dalej: ustawa przekształceniowa), z uwzględnieniem derogacji przepisów dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny na podstawie wyroku z 10 marca 2015 roku, K 29/13.
Podmioty uprawnione
Poza właścicielami lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie powołanej ustawy mogą wystąpić:
1. osoba fizyczna będąca w dniu 13 października 2005 roku użytkownikiem wieczystym zabudowanej nieruchomości na cele mieszkaniowe lub zabudowanej garażem albo przeznaczonej pod tego typu zabudowę oraz osoba fizyczna (osoby fizyczne) będąca w tym dniu użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej;
2. osoba fizyczna (osoby fizyczne) będąca w dniu 13 października 2005 roku użytkownikiem wieczystym nieruchomości niezależnie od jej przeznaczenia, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskała:
- w zamian za wywłaszczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta