Święty Graal branży 3D, czyli innowacja prosto z Krakowa
Nowe technologie zmieniają oblicze rynku trójwymiarowego druku. Urządzenia stają się coraz bardziej wszechstronne, bezpieczne i użyteczne michał duszczyk
Innowacje napędzają branżę druku trójwymiarowego. Nowe rozwiązania technologiczne pozwalają drukarkom 3D pokonać kolejne bariery.
Przykładem jest coraz bogatsza paleta materiałów, z których można już dziś drukować. To już nie tylko plastik, ale również metal, nylon, szkło czy beton. Pojawiają się także technologie usprawniające sam proces drukowania. Autorem jednego z takich – być może przełomowych – rozwiązań są Polacy.
Drukowanie z filtrowaniem
Obecnie jedną z barier dla upowszechnienia tzw. biurokowych drukarek 3D jest fakt, że urządzenia tego typu podczas „produkcji" z plastiku wydzielają nieprzyjemne zapachy. Smród palonego plastiku to jedno, ale szkodliwe substancje wydzielane przy tej okazji to problem, który może stanowić poważną barierę upowszechnienia takich maszyn wśród konsumentów.
Być może rozwiązaniem będzie Syne. Pod tą nazwą kryje się innowacyjny filtr opracowany przez Szymona Wojtyłę i Tomasza Barana z firmy SajTom oraz Piotra Kowalskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta