Apel do rządu w sprawie przyjęcia euro
Stanisław Gomułka, Marek Goliszewski Niech polityka rządu w tej bardzo ważnej dla Polski sprawie stanie się mniej chaotyczna, wewnętrznie bardziej spójna i w miarę możliwości racjonalna.
Unia Europejska to teraz 19 krajów, które należą do strefy euro, oraz dziewięć krajów, które do tej strefy nie należą. W tej drugiej grupie znajdują się trzy kraje starej Unii (Wielka Brytania, Szwecja i Dania) oraz sześć krajów nowej Unii (Polska, Rumunia, Czechy, Węgry, Bułgaria i Chorwacja). Wspólna waluta wymusiła w ostatnich latach dużo reform, więc z uwagi na jej kluczową rolę integracyjną, także w obszarze tworzenia europejskiej wspólnoty politycznej, już teraz mamy do czynienia z UE dwóch prędkości.
Brexit to krok do eliminacji w UE dwóch prędkości
Udział krajów nienależących do strefy euro w PKB całej Unii był dotąd znaczny z uwagi na to, że licząc po cenach rynkowych, udział samej Wielkiej Brytanii wynosi około 15 proc. Odejście Zjednoczonego Królestwa z UE za dwa lata spowoduje, że w roku 2020 udział krajów strefy euro w PKB krajów UE wzrośnie do około 86 proc. z 71 proc. w 2015. Ponadto dwa kraje – Dania i Szwecja – formalnie do strefy euro nie należą, ale ich polityki monetarne są podporządkowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta