Deklaracje VAT. Koniec historii?
DANE | Po wprowadzeniu rozwiązań JPK_VAT formuła deklaracji składanych dla potrzeb tego podatku powoli się wyczerpuje. Formularze VAT mogą być hamulcowym zmian w post-rewolucyjnej rzeczywistości JPK. Być może ich historia właśnie się kończy. Igor Roman
„Łapka w górę"! Tak w slangu youtuberów można określić euforię wobec wzmiankowanego przez resort finansów pomysłu likwidacji deklaracji VAT-7.
Ten entuzjazm nie dziwi, wszak polskie regulacje dotyczące sprawozdawczości VAT nigdy nie miały „dobrej prasy". Zasady dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia podatku naliczonego wymuszają konieczność ciągłego składania korekt deklaracji VAT. Zmorą są częste zmiany formularzy, ich mnogość (VAT-7, VAT-UE, VAT-27 i inne), zróżnicowane metody agregacji kwot danych, czy mrowie załączników do deklaracji.
Ponad rok temu, wraz z wprowadzeniem JPK_VAT, staliśmy się świadkami cyfrowej rewolucji w zakresie wymiany informacji o rozliczeniach VAT. Narzucona standaryzacja struktury wraz ze szczegółowością danych uczyniła z JPK_VAT efektywne narzędzie kontroli rozliczeń VAT w rękach fiskusa. Podatnicy przyzwyczaili się do nowych wymogów, choć czują w tej machinie pewien zgrzyt. Fakt współistnienia starych i nowych rozwiązań powoduje problemy (konieczność uzgodnienia danych) oraz subiektywne poczucie bezsensowności składania deklaracji przy jednoczesnym przekazywaniu tożsamych danych w JPK_VAT.
Rewolucje poprzedzają nastanie nowego porządku. W naszym nowym VATowskim porządku być może brak jest miejsca dla deklaracji VAT, natomiast ważne jest, aby właściwie przeprowadzić ten delikatny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta