Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sanepid nie oszacował skali i rozmiaru ryzyka w hotelowej kuchni

20 września 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

USŁUGI Pracodawca ma obowiązek przeprowadzać na swój koszt badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia pracowników, a inspekcja sanitarna może ocenić te poczynania. Jednak, gdy twierdzi, że firma nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, to musi to udowodnić i uzasadnić.

Spór w sprawie dotyczył nakazu przeprowadzenia badań środowiska pracy. Konkretnie chodziło o spółkę, która prowadziła hotel i restaurację w nim. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny wszczął wobec firmy postępowanie w sprawie stanu higieniczno – sanitarnego restauracji.

Konieczne są badania i pomiary

Ostatecznie nakazał spółce przeprowadzić i potwierdzić właściwymi protokołami badania i pomiary stężeń oraz natężeń czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy w kuchni restauracyjnej.

Urzędnicy wskazali, że kontrola sanitarna wykazała brak pomiarów stężeń i natężeń czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. A to ich zdaniem narusza przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy oraz wymagania zawarte w art. 207 § 2 kodeksu pracy.

Firma zakwestionowała tę część nakazu. Ale państwowy wojewódzki inspektor sanitarny nie zmienił zdania. Przypomniał, że obowiązkiem pracodawcy jest rozpoznanie zagrożeń występujących na stanowisku pracy oraz ich ilościowa identyfikacja, czyli wykonanie stosownych pomiarów określających wielkość narażenia pracowników na dany czynnik. Przeprowadzenie stosownych pomiarów i badań pozwala z kolei prawidłowo przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego poprzez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10857

Wydanie: 10857

Spis treści
Zamów abonament