Jak dokumentować rabaty pośrednie
FORMALNOŚCI | Przyznanie przez producenta obniżki ceny nie bezpośredniemu nabywcy towarów, a kolejnemu podmiotowi w łańcuchu dystrybucji, potwierdza się notą księgową. Prawo do obniżenia VAT powstaje w okresie wypłaty opustu. MARCIN SZYMANKIEWICZ
- Głównym nabywcą wyrobów spółki (podatnik VAT czynny) jest firma B, dystrybutor. Odsprzedaje on wyroby spółki do hurtowni zlokalizowanych w całej Polsce – partnerów dystrybutora – na podstawie podpisanych umów o współpracy handlowej. Z kolei, hurtownie sprzedają te wyroby do lokalnych punktów handlowych objętych programem sklepów patronackich.
Na podstawie umowy trójstronnej spółka udziela rabatów pośrednich dla hurtowni. Rabat jest uzależniony od sprzedaży wyrobów spółki objętych promocją do sklepów patronackich, a jego wysokość jest określona w umowie trójstronnej. Spółka nie sprzedaje bezpośrednio żadnych produktów hurtowniom, a w konsekwencji nie wystawia im faktur. Hurtownie nie są zobowiązane do świadczenia jakichkolwiek usług na rzecz spółki. Uzyskanie rabatu pośredniego będzie uzależnione wyłącznie od sprzedaży określonych wyrobów przez hurtownie na rzecz sklepów patronackich. Kwota bonusu (rabatu pośredniego) zmniejszającego koszt zakupu, zostanie wypłacona danej hurtowni bezpośrednio przez spółkę. Ponieważ spółka nie będzie wystawiać żadnych faktur na rzecz hurtowni, nie ma możliwości udokumentowania udzielonego rabatu fakturą korygującą. Czy spółka może więc dokumentować rabaty pośrednie notą księgową (uznaniową)? – pyta czytelnik.
W praktyce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta