Czas przerwać podwójną alienację
Idea dobrych relacji sędzia – profesjonalny pełnomocnik jest w zasadzie obca polskiemu procesowi cywilnemu.
Jak dotąd nie został opracowany katalog dobrych praktyk. Kiedyś były obecne i stosowane, zwłaszcza w małych sądach, w których sędzia znał profesjonalnych pełnomocników, a pełnomocnicy zwyczaje sędziów, ale dzisiaj życie sądowe stało się anonimowe. Kiedyś zresztą sędziowie i pełnomocnicy razem odbywali aplikacje. Honor adwokata i honor sędziego znaczył wówczas wiele. Jeśli adwokat wprowadził sędziego w błąd, tracił na zawsze reputację. Dobre praktyki w sądach zginęły wraz z postępującym zjawiskiem anonimowości i alienacją tych środowisk.
Do dziś środowiska prawnicze nie podjęły żadnych instytucjonalnych działań, by poprawić wzajemne relacje, nawiązać dialog czy ułatwić komunikację. Tymczasem powinny być wspólnym priorytetem tych środowisk. Zbioru dobrych praktyk nie da się narzucić określonym grupom zawodowym. Ich dobrowolne zaakceptowanie i zaadaptowanie do codziennego użytku jest kluczem do powodzenia zbioru dobrych praktyk.
Temu właśnie celowi ma służyć cykl publikacji poświęconych problematyce dobrych praktyk w relacjach przed sądem cywilnym. Dzięki otwartości na tę ideę zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej" Tomasza Pietrygi na jej łamach będziemy opisywać, definiować, a w konsekwencji rekomendować tak sędziom, jak adwokatom i radcom prawnym dobre praktyki. Zachęcamy także sędziów oraz pełnomocników do dyskusji i nadsyłania własnych pomysłów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta