Po wyrokach NSA łatwiej rozliczać dostawy ciągłe
VAT | Można już mówić o przełomowej linii orzeczniczej w sprawie dostaw ciągłych. Rozpoznanie obowiązku podatkowego z upływem okresu rozliczeniowego, niezależnie od liczby dostaw zrealizowanych w danym cyklu, nie jest błędem. Izabela Jędra Anna Rutkowska-Brdulak
Za dostawy ciągłe w rozumieniu art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT należy uznać ciąg kolejnych odrębnych dostaw, będących wynikiem ustaleń poczynionych między kontrahentami czy zawartych pomiędzy nimi umów, gdzie dostawca zobowiązuje się wobec nabywcy do dostarczenia na jego rzecz ściśle określonych towarów według ustalonego planu.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lipca 2017 r. (I FSK 1714/15). To już drugie korzystne dla podatników orzeczenie NSA, dopuszczające zastosowanie art. 19a ust 3 i 4 ustawy o VAT do dostaw odrębnych. Pierwszy przełomowy wyrok został wydany 11 kwietnia 2017 r. (I FSK 1104/15).
Korzystna linia orzecznicza daje podatnikom szanse na rozpoznawanie obowiązku podatkowego z końcem każdego okresu rozliczeniowego, gdy strony ustalą, aby dostawy były rozliczane w cyklach rozliczeniowych. Niewątpliwie uprości to ich rozliczenia VAT, a w niektórych sytuacjach odsunie w czasie moment powstania obowiązku podatkowego.
Zasada ogólna i wyjątki
Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Wyjątki od tej reguły są określone w art. 19a ust. 2–11 ustawy o VAT.
Artykuł 19a ust. 3 ustawy o VAT – który powinien być odpowiednio stosowany w zw. z ust. 4 także do dostawy towarów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta