Powrócisz tu, za więzienny mur
Coraz mniej więźniów korzysta z przepustek i przerw w wykonaniu kary. Osoby skazane czasem popełniają przestępstwa także podczas przepustek oraz przerw w wykonaniu kary.
W lipcu tego roku dwóch mężczyzn napadło na stację benzynową w Ostródzie. Grożąc nożem pracownikowi, ukradli pieniądze i alkohol. Jeden ze sprawców był na samowolnie przedłużonej przepustce z więzienia (tzw. niepowrocie). Złapano ich. Ten na wydłużonej przepustce może oczekiwać wyższego wyroku.
W maju dwóch młodych ludzi w Lublinie ciężko pobiło i obrabowało 76 letnią kobietę. Starszy z nich miał 17 lat, przebywał na przepustce z ośrodka wychowawczego.
W styczniu w Legnicy mężczyzna podczas przerwy w odbywaniu kary dokonał aż trzech napadów rabunkowych na kobiety, wyrywając im torby z pieniędzmi i dokumentami.
Podobne zdarzenia skłaniają do pytań o sens wypuszczania z więzień w trakcie odbywania kar. Jeśli bowiem, korzystając z przywileju, jakim jest możliwość czasowego wyjścia na wolność, skazani ponownie popełniają przestępstwa, nie najlepiej to świadczy o skuteczności polityki penitencjarnej w Polsce. Zwłaszcza gdy dopuszczają się czynów zbliżonych do tych, za które już wcześniej zostali skazani – tak jak Robert K. siedzący za gwałt ze szczególnym okrucieństwem, który w ubiegłym roku zgwałcił młodą kobietę podczas przerwy w odbywaniu kary.
Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział wtedy zmiany w przepisach, polegające m.in. na tym, że niebezpieczni przestępcy korzystający z przepustek i przerw, zostaną obowiązkowo objęci monitoringiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta