Model finansowania wyznacza jego skutki podatkowe
Crowdfunding | Gdy gromadzący środki pomysłodawca nie realizuje na rzecz współfinansującego żadnego świadczenia wzajemnego, to pozyskanie pieniędzy poprzez wpłaty osób zainteresowanych projektem nie powoduje obowiązków w VAT.
Crowdfunding to stosunkowo nowy termin, określający rodzaj społecznego finansowania rozmaitych przedsięwzięć. Źródłosłów tego pojęcia to połączenie dwóch angielskich słów: „crowd" czyli tłum oraz „funding", czyli finansowanie. Zgodnie z definicją crowdfunding (inaczej finansowanie społecznościowe) to „forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem."
Powszechny dostęp do internetu oraz wzrost znaczenia mediów społecznościowych umożliwiły szybkie i efektywne rozpowszechniane informacji o zbiórce pieniędzy na dany cel.
Crowdfunding wydaje się być atrakcyjną formą pozyskiwania środków pieniężnych na realizację zaplanowanych przez daną jednostkę inwestycji, ponieważ w przeciwieństwie do kredytu lub pożyczki nie wymaga przedkładania kredyto- lub pożyczkodawcy określonych dokumentów oraz wypracowania konkretnych wyników finansowych. Otrzymanie wsparcia jest zatem w mniejszym stopniu uzależnione od sytuacji majątkowo-ekonomicznej podmiotu, a w większym od sprawnej kampanii promującej projekt biznesowy, m.in. w mediach społecznościowych.
Szukanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta