Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Patologie szkolnictwa wyższego

20 września 2017 | Rzecz o polityce | Andrzej K. Koźmiński
≥Przygotowana przez wicepremiera Jarosława Gowina tzw. ustawa 2.0 ma poprawić jakość szkolnictwa wyższego
autor zdjęcia: Jacek Bednarczyk
źródło: Fotorzepa
≥Przygotowana przez wicepremiera Jarosława Gowina tzw. ustawa 2.0 ma poprawić jakość szkolnictwa wyższego

Państwo powinno skutecznie eliminować uczelnie nieuczciwe

Trwa ożywiona debata na temat przyszłości polskiego szkolnictwa wyższego, związana z zamierzonymi na najbliższe lata poważnymi reformami systemu polskiej edukacji wyższej. Dość powszechnie i od dawna podzielane w środowisku naukowym jest przekonanie o konieczności takich radykalnych zmian, i to z kilku przyczyn.

Po pierwsze, niskie miejsce w światowych rankingach uczelni nie zaspokaja naszych ambicji. Po drugie, kształcenie absolwentów i prowadzenie badań naukowych nie odpowiadają potrzebom i wymogom nowoczesnej gospodarki. Po trzecie wreszcie, system funkcjonowania uczelni i zarządzania nimi w niewielkim stopniu realizuje ambicje i potrzeby rozwojowe młodszych pokoleń pracowników nauki.

Co zmieni ustawa 2.0?

Jesteśmy w przededniu zmian legislacyjnych. Przygotowywana od wielu miesięcy przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego tzw. ustawa 2.0 przynajmniej w jakimś stopniu ma uleczyć nasze uczelnie z powszechnie dostrzeganych słabości. Dlatego warto właśnie teraz zwrócić uwagę na kilka fundamentalnych dylematów, które trzeba rozstrzygnąć, przygotowując szczegółowe rozwiązania instytucjonalne. Warto także mieć świadomość, że regulacje tylko stopniowo będą w stanie zmienić kulturową charakterystykę środowiska naukowego, która stanowi podłoże wielu patologii i słabości szkolnictwa wyższego.

Masowe czy elitarne?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10857

Wydanie: 10857

Spis treści
Zamów abonament