Brak informacji o połączeniu może dużo kosztować
Z niezgłoszeniem zamiaru koncentracji przedsiębiorstw może się wiązać między innymi nałożenie kary pieniężnej np. na osobę pełniącą funkcję kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego, w wysokości do pięćdziesięciokrotności jej przeciętnego wynagrodzenia.
Najistotniejszym celem kontroli koncentracji przedsiębiorców jest, przeciwdziałanie nadmiernej ich konsolidacji, prowadzącej do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku właściwym oraz do wystąpienia monopolu, mogącego w konsekwencji doprowadzić do nadużywanie pozycji dominującej. Zasady dotyczące kontroli koncentracji w Polsce oraz przedsiębiorców, którzy decydując się na koncentracje, powinni zgłaszać swój zamiar Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, określa ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów z 16 lutego 2007 roku.
Łączenie i rynek
Koncentracja to łączenie się przedsiębiorców, powodująca zmiany między innymi na rynkach właściwych oraz stosunkach majątkowych łączących się podmiotów. Za rynek właściwy uznaje się obszar zbytu obejmujący zbliżone do siebie produkty lub usługi, na którym panują tożsame lub podobne warunki konkurencji, występujące w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Przejawem koncentracji są w szczególności: fuzje, czyli połączenie dwóch lub więcej samodzielnych przedsiębiorców; joint venture, czyli utworzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta