Muzealnicy idą po wsparcie
Na strychu zabytkowej Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym po ulewach miski i wiadra są pełne wody. Tak jest od lat. Pracownicy muzeum przestaną być wreszcie nosiwodami.
Wzniesiona z kamienia wapiennego Kamienica Celejowska należy do najcenniejszych budowli zabytkowych w Polsce. Jest przykładem rozkwitu architektury mieszczańskiej. Wybudowano ją ponad 380 lat temu. Na elewacji głównej cieszy oko ogromna attyka wypełniona dekoracją ornamentalną i figuralną. W latach 30. XX wieku w tej kamienicy mieściły się zbiory muzealne Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza. Od 1964 r. kamienica jest siedzibą Muzeum Regionalnego, a od 30 lat Muzeum Nadwiślańskiego. Potrzebuje pilnego remontu.
– Przez to, że są nieszczelne okna, drzwi, przestarzała instalacja elektryczna czy system ogrzewania piecowego, ponosimy ogromne koszty eksploatacyjne. Po każdej ulewie przecieka dach – mówi Bożena Pajuszewska, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego.
W końcu to się zmieni, bo muzeum pozyskało 11,4 mln unijnej dotacji.
Przywrócony blask fresków
To właśnie pieniądze z projektów unijnych umożliwiły Muzeum Lubelskiemu w Lublinie zakończenie prac konserwatorskich w Kaplicy Trójcy Świętej i udostępnienie tego unikatowego zabytku dla zwiedzających.
– Kaplica Trójcy Świętej i znajdujące się tam XIV-wieczne freski są bez wątpienia magnesem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta