Projekt wolnego stanu - FSP
20 tys. Amerykanów deklaruje przystąpienie do projektu mającego na celu zbudowanie społeczności wolnej od kontroli państwa.
W 2001 r. na łamach wolnościowej gazety „The Libertarian Enterprise" ukazał się artykuł Jasona Sorensa, doktoranta z Uniwersytetu Yale, który w obliczu narastającego interwencjonizmu państwowego, agresywnej polityki fiskalnej i ograniczenia swobód obywatelskich po atakach z 11 września zaproponował koncepcję migracji wewnętrznej libertarian do jednego regionu Ameryki w celu przejęcia nad nim pełnej kontroli politycznej i utworzenia bastionu wolnego rynku opierającego się zakusom państwa orwellowskiego. Jako wzór takiej doskonale zorganizowanej migracji w historii USA Sorens wskazał wędrówkę mormonów do stanu Utah. W ten sposób członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zdobyli niemal całkowitą kontrolę polityczną, gospodarczą i obyczajową nad tym stanem.
Ziemia obiecana libertarian
W 2011 r. kierujący się mottem „Live Free or Die" („Żyj wolny lub zgiń") sympatycy koncepcji FSP (Free State Project) Jasona Sorensa postanowili zasiedlić dwa najmniejsze hrabstwa stanu New Hampshire: Coose i Sullivan, które zamieszkuje odpowiednio 33 tys. i 43 tys. mieszkańców. Dlaczego wybrali to miejsce na mapie Ameryki? Przede wszystki dlatego, że hrabstwa Coose i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta