Plan rozprawy przyspieszy sprawy gospodarcze
Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt przygotowanej ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i innych ustaw. Zmiany w procedurze cywilnej mają na celu usprawnienie postępowania i w konsekwencji skrócenie czasu rozpoznawania spraw. Jedną z przyjętych regulacji należy ocenić szczególnie pozytywnie – oznacza ona wprowadzenie do procedury cywilnej rozwiązania, które od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w arbitrażu.
25 listopada 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej: „projekt nowelizacji k.p.c.").
Na pierwszym posiedzeniu
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości, celem projektowanych zmian jest usprawnienie postępowań w sprawach cywilnych, przede wszystkim poprzez koncentrację materiału dowodowego w fazie wstępnej procesu z jednoczesnym założeniem, że sprawa powinna zakończyć się na pierwszym posiedzeniu.
Tak zdefiniowane zmiany mają – w założeniu projektodawcy – doprowadzić do skrócenia czasu rozpoznania spraw spornych, a w szczególności spraw pomiędzy przedsiębiorcami, które charakteryzują się najczęściej skomplikowanym stanem faktycznym i obszernym materiałem dowodowym. Zmiany w tym kierunku uznać należy istotnie za konieczne. W Polsce od lat obserwuje się stały wzrost liczby spraw o charakterze gospodarczym, kierowanych do sądów powszechnych, a średni czas trwania postępowania w takich sprawach przed sądem pierwszej instancji jest wciąż bardzo długi. Jak wynika ze statystyk publikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, obecnie średni czas postępowania pierwszo-instancyjnego w sprawie gospodarczej to ok. 15 miesięcy, jednak niemal każdy z pełnomocników może wskazać w swoim referacie spraw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta