Inteligentne miasto z żywego laboratorium
Politechnika Warszawska w sojuszu z firmą Pro Development buduje kampus, który będzie poligonem doświadczalnym nowych technologii typu smart.
Jeśli spojrzeć z daleka, miasto wydaje się rozświetlonym feerią reklamowych barw skupiskiem drapaczy chmur, jednak patrząc z bliska, staje się jasne, że labirynt ciasnych ulic jest wyjątkowo nieprzyjazną mieszkańcom przestrzenią – taka wizja aglomeracji przyszłości jest bardzo często przedstawiana w kulturze. Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek chciał mieszkać i pracować w miastach wykreowanych chociażby w ostatnich obrazach z gatunku science fiction, takich jak „Blade Runner" czy „Ghost in the Shell". Nie jesteśmy na to skazani. Nad tym, by miasta przyszłości były przyjazne dla mieszkańców, już teraz pracują zastępy ludzi.
Wielkie testowanie
Politechnika Warszawska w sojuszu z firmą Pro Development i wieloma partnerami buduje nowy kampus, który będzie inkubatorem i poligonem doświadczalnym nowych technologii typu smart, służących mieszkańcom miast. Zakończenie budowy przewidywane jest w 2020 r.
Jak podkreśla Łukasz Madej, prezes Pro Development, idea zakłada stworzenie żywego laboratorium, czyli przestrzeni, w której projektanci, inżynierowie, przedsiębiorcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta