Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terroryści z podziemia. Odwet na reżimie

08 grudnia 2017 | Przywrócić sprawiedliwość
Stołówka górnicza w Lubinie po zamachu z września 1982 r. W jej pobliżu kwaterowali milicjanci
źródło: archiwum IPN we Wrocławiu
Stołówka górnicza w Lubinie po zamachu z września 1982 r. W jej pobliżu kwaterowali milicjanci
1
źródło: kosc/agencja wschód/reporter
1
autor zdjęcia: Witold Górka
źródło: Forum
autor zdjęcia: Maciej Sochor
źródło: PAP/CAF
autor zdjęcia: Stefan Kraszewski
źródło: PAP/CAF

W czasie wojny polsko-jaruzelskiej część działaczy opozycyjnych sięgnęła po metody walki, które w społeczeństwie nie były powszechnie akceptowane. sebastian ligarski

Walka z komunizmem w Polsce za pomocą tak radykalnych metod, jak podkładanie ładunków wybuchowych, rozpoczęła się na długo przed stanem wojennym. Do najbardziej znanych takich akcji należały próba wysadzenia pomnika Lenina i podpalenia muzeum wodza rewolucji w Poroninie przez członków grupy „Ruch" w 1970 r., wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie w 1979 r. oraz opisane na poprzednich stronach próba zabicia Władysława Gomułki przez Stanisława Jarosa i wysadzenie auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu przez braci Kowalczyków.

Oto odpowiedź na brutalność władzy

Po tym, gdy w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski wydał wojnę własnemu narodowi, powstało podziemie, które różnymi metodami dalej prowadziło walkę z władzami. Poza rozrzucaniem ulotek, drukowaniem niezależnej prasy, spacerami, na które udawano się w czasie emisji „Dziennika Telewizyjnego" (głównej tuby propagandowej reżimu), czy innymi formami czynnego oporu, dokonywano też aktów o charakterze terrorystycznym. Podpalano partyjne tablice informacyjne czy propagandowe, wrzucano petardy do kin czy teatrów lub rozpylano w nich smrodliwe substancje, ogłaszano listy „kolaborantów".

Liczne były też przypadki umieszczania ładunków wybuchowych m.in. w budynkach partyjnych, komendach MO, milicyjnych kasynach i miejscach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10923

Wydanie: 10923

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Nauka

Zamów abonament