Warto sprawdzać pracowników ochrony w rejestrze karnym
Ponowne zatrudnianie skazanych prawomocnymi wyrokami na stanowiskach pracowników ochrony nie mogło znaleźć innego finału, jak tylko cofnięcie koncesji na prowadzenie działalności.
Prowadzenie działalności gospodarczej reglamentowanej przez państwo wymaga szczególnej staranności i doskonałej znajomości przepisów prawa. Jedną z takich branż jest ochrona osób i mienia.
Cofnięciem koncesji na taką działalność zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Powodem takiej decyzji były wyniki dwóch kontroli przeprowadzonych w spółce przez urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Obietnice bez pokrycia
Pierwsza z nich wykazała m.in., że co do niektórych zatrudnionych pracowników ochrony firma nie posiadała informacji o ich karalności. Wobec tego urzędnicy sami ustalili – sprawdzając w kartotece Krajowego Rejestru Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości, że dwóch pracowników zostało skazanych prawomocnymi wyrokami.
Spółka, wypełniając zalecenia pokontrolne ministerstwa, zapewniła, że nie zatrudnia już w charakterze pracowników ochrony osób karanych za popełnienie przestępstw umyślnych, a z ujawnionymi pracownikami, którzy byli skazani rozwiązała stosunki zatrudnienia.
Zapewnienia te nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta