Odpisy od powtórnie nabytych opłat licencyjnych z nowym limitem
Jeżeli podatnik posiadał wartości niematerialne i prawne, a następnie je sprzedał i ponownie odkupił, to może ująć w kosztach odpisy od nich tylko do wysokości przychodu z ich zbycia, które miało miejsce przed ich powrotnym nabyciem.
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT i art. 16c ustawy o CIT, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in.:
pkt 4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
pkt 5) licencje,
pkt 6) prawa określone w ustawie z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,
pkt 7) wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).
Ich przewidywany okres używania musi być przy tym dłuższy niż rok, muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Są to wartości niematerialne i prawne (zob. art. 22b ust. 1 pkt 4 – ustawy o PIT i art. 22b ust. 1 pkt 4 – 7 ustawy o PIT).
Wtórne tak, pierwotne nie
Do 31 grudnia 2017 r. wprowadzenie do wyliczenia w w.w. przepisach art. 22b ust. 1 ustawy o PIT i art. 16b ust. 1 ustawy o CIT brzmiało następująco:
„Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT (lub art. 16c ustawy o CIT), nabyte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta