Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasza oferta dla Polski

12 lutego 2018 | Publicystyka, Opinie | Jędrzej Bielecki
źródło: materiały prasowe

W niemieckiej umowie koalicyjnej zapisano, że chcemy wiele zrobić dla pogłębienia integracji europejskiej i tu oczywiście Francja jest dla nas ważnym partnerem. Ale i Polska powinna odegrać ważną rolę w tym procesie – mówi ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel.

Rz: Na początku umowy koalicyjnej CDU/CSU i SPD poświęcono stosunkom z Polską cały paragraf, niemal na równi z Francją. Po co tyle miejsca dla kraju, którego rząd pozostaje w Europie na cenzurowanym?

Rolf Nikel: Polska w tej umowie rzeczywiście odgrywa wyjątkową rolę. To pokazuje, jak dużą wagę przywiązujemy do stosunków z pańskim krajem, jak Polska jest dla nas ważna.

Ważniejsza od Włoch czy Hiszpanii? O nich nie ma w tym 177-stronicowym dokumencie ani słowa.

Polska i Francja są naszymi dwoma dużymi sąsiadami. Zawsze były wymieniane w umowach koalicyjnych, choć przyznaję, że nie w tak rozbudowany sposób.

Oba są równie ważne dla Niemiec?

Oba są dla nas ważnymi partnerami, chcemy rozwijać stosunki z każdym z nich, także w ramach Trójkąta Weimarskiego. Każdy prowadzi odmienną politykę i stąd mamy z nimi odmienne stosunki. W umowie koalicyjnej zapisano, że chcemy wiele zrobić dla pogłębienia integracji europejskiej i tu oczywiście Francja jest dla nas ważnym partnerem. Już od pewnego czasu rozwijaliśmy w tej sprawie pewne pomysły. Ale i Polska powinna odegrać ważną rolę w tym procesie.

A może po prostu Niemcy oferują Polsce tak wiele, bo chcą pozostać w środku Unii, nie chcą stać się znowu krajem granicznym w chwili, gdy mówi się o możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10975

Wydanie: 10975

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament