Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ziemia mocno drożeje

12 lutego 2018 | Pierwsza strona

Deweloperzy coraz częściej korygują swoje strategie: rozpoczynają inwestycje tam, gdzie ceny są niższe niż w dużych miastach.

Rosnący w ostatnich latach popyt przełożył się na rekordowe wyniki sprzedaży mieszkań. Jednym z warunków szybkiego wzrostu była duża dostępność gruntów.

Jednak od ubiegłego roku deweloperzy mają coraz większy problem z pozyskaniem atrakcyjnych działek. Tereny w dobrych lokalizacjach szybko się kurczą, a ich ceny rosną. Z raportu firmy JLL wynika, że w niektórych lokalizacjach w Warszawie ceny działek w ciągu roku skoczyły nawet o 80 proc.

Popyt na mieszkania zmusza jednak część deweloperów do kolejnych zakupów. Ci, którzy mają swoje banki ziemi, są w lepszej sytuacji. Dla deweloperów, którzy nie dysponują takimi zasobami, szansą może się okazać zakup tańszych działek. Jednak zwykle wiąże się to z podwyższonym ryzykiem inwestycyjnym – takie tereny mogą być np. objęte ochroną konserwatorską lub wymagać dodatkowych nakładów na rewitalizację.

Eksperci wskazują, że może się także zwiększyć liczba inwestycji polegających na wyburzeniu starych budynków i budowie nowych.  —az >A24

Wydanie: 10975

Wydanie: 10975

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament