Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

UOKiK ma bat na zmowy cenowe

12 lutego 2018 | Ekonomia
Największe kary na firmy w ostatnich latach niezmiennie nakłada Komisja Europejska
źródło: Rzeczpospolita
Największe kary na firmy w ostatnich latach niezmiennie nakłada Komisja Europejska

Kary nałożone przez polski urząd antymonopolowy były w 2017 r. aż 36 razy wyższe niż rok wcześniej. A to dopiero początek.

katarzyna kucharczyk

Łączna wysokość grzywien nałożonych przez światowe organy ds. ochrony konkurencji wyniosła w 2017 r. niemal 3,2 mld dol. wobec 6,7 mld dol. rok wcześniej. Spadły też kary wymierzane przez Komisję Europejską, choć nadal to ona odpowiada za większość globalnej kwoty – wynika z raportu kancelarii Allen & Overy.

Na tym tle zaskakująco prezentują się dane dotyczące Polski. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku nałożył kary o łącznej wartości niemal 137 mln zł. Czy to dużo? To zależy, z czym porównujemy. Jeśli z latami poprzednimi, to wzrost jest potężny. W 2016 i 2015 r. były to wartości rzędu kilku milionów złotych. Złagodzenia polityki w przyszłości nie należy się spodziewać. Wręcz przeciwnie. Prezes UOKiK Marek Niechciał poinformował nas, że urząd będzie odchodził od działań miękkich w zakresie ścigania tzw. cenowych porozumień wertykalnych. – Tak samo będzie w przypadku postępowań dotyczących karteli czy zmów przetargowych. Walka z nimi pozostanie nadal jednym z naszych priorytetów. Ponadto chcemy rozwijać program dla sygnalistów zapoczątkowany w 2017 roku – zapowiedział.

Gdzie jest złoty środek

Zaostrzenie polityki przez polski urząd antymonopolowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10975

Wydanie: 10975

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament