Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż hotelu z VAT-em czy bez

12 lutego 2018 | Podatki | Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski

Nie każda odpłatna dostawa jest obciążona podatkiem od towarów i usług. Są pewne wyjątki. Dotyczą one m.in. zbycia przedsiębiorstwa oraz transakcji przeprowadzonej co najmniej dwa lata po pierwszym zasiedleniu.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającej z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Do towarów zalicza się natomiast m.in. nieruchomości, a więc ich sprzedaż spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów. Jednak nie zawsze będzie trzeba zapłacić podatek przy sprzedaży nieruchomości, ponieważ prawo daje w niektórych przypadkach możliwość zastosowania zwolnienia z VAT lub wyłączenia stosowania przepisów ustawy o VAT.

Przykład

Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w Kołobrzegu w zakresie wynajmu pokoi oraz usług gastronomicznych. W skład majątku firmy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych wchodzi pensjonat (hotel), w którym małżonkowie mieszkają, oraz grunt, na którym został wybudowany budynek. Budynek wzniesiono i oddano do używania w 1998 roku. Budynek jest własnością małżonków, natomiast do gruntu małżonkom przysługuje prawo wieczystego użytkowania. Czy od sprzedaży pensjonatu w ramach działalności gospodarczej za kwotę 3 mln złotych małżonkowie muszą zapłacić VAT? Jak potraktować odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów?

Wyłączenie stosowania przepisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10975

Wydanie: 10975

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament