Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W szponach sztucznej inteligencji

12 lutego 2018 | Życie Regionów
Jak będzie funkcjonować miasto rządzone przez sztuczną inteligencję?
źródło: materiały prasowe
Jak będzie funkcjonować miasto rządzone przez sztuczną inteligencję?
Już niebawem AI czuwać będzie nad systemami energetycznymi czy transportowymi.
źródło: materiały prasowe
Już niebawem AI czuwać będzie nad systemami energetycznymi czy transportowymi.

Chińskie Xiongan wkrótce stanie się symbolem transformacji współczesnych metropolii i wzorem, jak innowacyjne technologie mogą służyć mieszkańcom.

Xiongan

Wizja, w której setki tysięcy urządzeń, kamer i czujników, bezustannie monitoruje, analizuje i reguluje życie miasta, to już nieodległa i całkiem namacalna przyszłość. Przyszłość, która rolę człowieka, zarządzającego infrastrukturą, ogranicza do minimum, a nawet sprawia, że staje się on zbędny. Dzięki rozwojowi internetu rzeczy (IoT), wzajemnej komunikacji maszyn (M2M), czy analizie dużych zbiorów danych (Big Data), aglomeracje stają się coraz bardziej inteligentne. Czy w najbliższych latach władzę nad nimi przejmie sztuczna inteligencja (AI)? – To bardzo realny scenariusz. W dobie pędzącego rozwoju technologicznego od idei smart city nie ma odwrotu – twierdzi Roman Góralski, dyrektor Instytutu e-Gospodarki.

Potwierdzają to prognozy Research and Markets, z których wynika, że stojące za tą ideą technologie w 2016 r. warte były 342 mld dol., a w 2021 r. mają sięgnąć już poziomu 775 mld dol. – W imię podnoszenia komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawy efektywności samorządy będą coraz więcej swoich kompetencji przekazywać „cyfrowemu mózgowi". To on, nie tylko dzięki zaprogramowanym schematom, ale przede wszystkim zdolności uczenia się (tzw. machine learning - red.), będzie sterował niemal każdym aspektem funkcjonowania metropolii – podkreśla Góralski.

To AI zatem czuwać będzie nad systemami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10975

Wydanie: 10975

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament