Czy spółki Skarbu Państwa są nadal podmiotami powiązanymi
W przypadku transakcji pomiędzy publicznym udziałowcem a zależną od niego osobą prawną nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. I to już od zeszłego roku.
Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych. Wprowadzone nią zmiany dotknęły także przedsiębiorców, do których mają zastosowanie przepisy o cenach transferowych. W obliczu deklarowanych motywacji dla ich wprowadzenia – uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych – zaskakuje liberalizacja przepisów oraz wiążących się z nimi obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych w stosunku do podmiotów krajowych. Zaskoczenie jest tym większe, że zmiana definicji powiązań krajowych, jako jedyna w zakresie regulacji odnoszących się do cen transferowych, powoduje skutki prawne z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2017 r.
Dotychczasowa wykładnia była restrykcyjna
W dotychczasowym stanie prawnym znakomita większość organów podatkowych oraz sądów orzekających podtrzymywała restrykcyjną wykładnię w zakresie obowiązków dokumentacyjnych, jakie ciążą na podatnikach, których udziałowcem lub wspólnym udziałowcem jest Skarb Państwa (dalej: SP), jednostka samorządu terytorialnego (dalej: jst) i ewentualnie związek jst. Naczelny Sąd Administracyjny poszedł nawet o krok dalej. W wyroku z 8 marca 2016 r. (II FSK 4000/13) stwierdził, że sam Skarb Państwa nie jest zwolniony z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. W przytoczonym wyroku argumentacja NSA przebiegała następująco: chociaż Skarb Państwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta