Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zarobki z zagranicy trzeba wykazać w Polsce

12 lutego 2018 | Podatki | Magdalena Ciałkowska

Jeśli podatnik w 2017 r. uzyskał przychód nad Wisłą i w innym kraju, to może mieć obowiązek rozliczenia całości wynagrodzenia przed polskim fiskusem. Zależy to od tego, ile czasu przebywał w Polsce i gdzie ma centrum interesów życiowych.

Choć termin rocznego rozliczenia PIT z urzędem skarbowym wydaje się odległy, warto wcześniej się do tego obowiązku przygotować, aby rozliczenie przebiegło sprawnie i bez niepotrzebnych błędów. Wyjątkowo uważnie powinni podejść do obowiązku rozliczenia ci podatnicy, którzy w danym roku uzyskali przychody z kilku źródeł, w tym przychód z pracy wykonywanej za granicą. Od tego bowiem w jakim kraju został osiągnięty przychód zależeć będzie metoda, którą należy zastosować do rozliczenia łącznych przychodów tak, aby m.in. nie doszło do podwójnego opodatkowania.

Trzeba sięgnąć do odpowiedniej umowy

W związku z tym, że obowiązkiem podatnika jest rozliczenie się z całego przychodu, niezależnie od kraju uzyskania go, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania Polska podpisała kilkadziesiąt umów międzynarodowych w tym zakresie. W przypadku osiągnięcia przychodów za granicą warto przeanalizować zapis odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli taka istnieje, w celu zastosowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10975

Wydanie: 10975

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament