Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwrócony VAT uderzył w branżę budowlaną

12 lutego 2018 | Prawo | Wojciech Ostapowicz Filip Janeczko

Stosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT przy świadczeniu usług budowlanych zachwiało płynnością finansową wielu podwykonawców. A ponieważ wciąż nie brak wątpliwości, tracą na tym przedsiębiorcy i pewność obrotu. Prawdziwym testem będą jednak pierwsze kontrole fiskusa – piszą eksperci.

Wojciech Ostapowicz, Filip Janeczko

Jedną ze zmian, jakie weszły w życie 1 stycznia 2017 r., było rozszerzenie stosowania tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia VAT na transakcje, których przedmiotem są określone usługi budowlane wymienione w załączniku do ustawy o VAT, w sytuacji gdy są świadczone przez podwykonawców. Intencją ustawodawcy było uszczelnienie systemu VAT oraz poprawa ściągalności tego podatku. Mimo że upłynął już ponad rok od wejścia w życie ustawy, nie milkną kontrowersje związane z rozliczaniem usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców przy zastosowaniu wspomnianego mechanizmu. Prawdziwy test czeka branżę budowlaną w momencie, gdy organy podatkowe rozpoczną na dużą skalę kontrolę prawidłowości rozliczania usług budowlanych.

Skąd się biorą problemy?

Fiskus tłumaczy, że rozszerzanie zakresu stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia VAT na kolejne kategorie transakcji nakierowane jest na uszczelnienie systemu VAT i poprawę jego ściągalności. Jednocześnie objęcie mechanizmem odwróconego obciążenia VAT usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców bardzo negatywnie wpłynęło na ich płynność finansową. Wynika to z faktu, że podwykonawcy, świadcząc usługi objęte tym mechanizmem, otrzymują od odbiorców usług wynagrodzenie w kwotach netto (bez VAT). Jednocześnie, nabywając środki produkcji, płacą dostawcom cenę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10975

Wydanie: 10975

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament