Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolniony z pracy powinien ujawnić hasło

22 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Dorota 
Gajos-Kaniewska

Przechowywanie prywatnych zdjęć i korespondencji na służbowym komputerze czy smartfonie nie jest wystarczającym uzasadnieniem odmowy podania haseł dostępu do tych urządzeń byłemu pracodawcy.

Dowodzi tego sprawa Krzysztofa B. – pracownika spółki X powołanego do pełnienia funkcji członka jej zarządu, a po niespełna półtora roku odwołanego z tej funkcji i zwolnionego z pracy. Powodem miało być podjęcie przez B. działalności konkurencyjnej i dopuszczenie się czynów nieuczciwej konkurencji. Na odchodnym spółka wezwała go do oddania służbowego samochodu wraz z kluczykami, komputera, telefonu komórkowego, karty paliw, karty płatniczej i kluczy do budynku siedziby spółki. Krzysztof B. oddał wszystko i dostał na to pokwitowanie prezesa.

Nie chciał odcisnąć kciuka

Problem w tym, że komputer i telefon były zabezpieczone hasłami, o czym prezes spółki X nie wiedział, kwitując odbiór służbowego mienia. Dopiero po tygodniu Krzysztof B. został wezwany przez byłego pracodawcę do wydania kodów dostępu do komputera oraz do telefonu komórkowego. Wyznaczono mu na to 3-dniowy termin. W wezwaniu wskazano, że przekazanie ma nastąpić w siedzibie spółki i zostanie potwierdzone protokołem.

Krzysztof B. stawił się w siedzibie spółki X, ale odmówił podania kodu dostępu do służbowych urządzeń (w przypadku telefonu – odblokowania go za pomocą odcisku kciuka na czytniku linii papilarnych). Uzasadniał to tym, że na służbowym sprzęcie są jego prywatne zdjęcia i informacje, a poza tym może go...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11083

Wydanie: 11083

Spis treści
Zamów abonament