Emisje rtęci to problem globalny
MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z POLSKIM KOMITETEM ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Rz: Wiemy, że w Polsce jakość powietrza nie jest najlepsza, ludzie są narażeni na wysokie stężenia pyłów, benzo(a)pirenu emitowanych głównie z domowych palenisk. Jakie inne substancje są zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, czy narażenie na rtęć jest w Polsce szczególnie duże?
Dr inż. Janusz Zyśk, pracownik naukowy AGH, ekspert PKEE: O ile lokalnie w Polsce stężenia pyłów są bardzo wysokie – szczególnie w okresie grzewczym – i niejednokrotnie znacznie przekraczają dopuszczalne poziomy, o tyle w przypadku rtęci prowadzone w Polsce pomiary wykazują, że stężenia rtęci są na takim samym poziomie co w innych krajach europejskich. Warto zauważyć, że dla rtęci w powietrzu nie ma określonych stężeń docelowych i dopuszczalnych. Są w polskim ustawodawstwie określone limity zawartości rtęci w pożywieniu. Badania pokazują, że nie są one przekraczane nawet w szczególnie narażonych na akumulację rybach. Rtęć emitowana występuje w trzech formach: elementarnej, reaktywnej i związanej z pyłem. Przy czym ta pierwsza, której jest zdecydowanie najwięcej zarówno w emisjach, jak i w atmosferze, jest transportowana na bardzo duże odległości. Dlatego też, aby zmniejszyć stężenia i depozycję rtęci w poszczególnych krajach, podjęto działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta