Celem jest stworzenie rentownego innowacyjnego węzła komunikacyjnego
Nabierają tempa prace nad planami budowy nowego mega lotniska w Polsce, będącego najbardziej złożonym przedsięwzięciem infrastrukturalnym w Polsce. Jego pomyślna realizacja obejmie nie tylko komponent portu lotniczego, ale także istotną poprawę infrastruktury i funkcjonowania polskich kolei.
Zapewnienie zsynchronizowanego wdrożenia wszystkich komponentów jest przedsięwzięciem wyjątkowym. Jeśli ta bezprecedensowa inwestycja się powiedzie, nastąpi absolutne przemodelowanie kierunków polityki transportowej w Polsce.
26 kwietnia 2018 r. rząd RP przyjął projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (specustawa), i od tego momentu proces legislacyjny nabrał tempa. 10 maja br. Sejm uchwalił specustawę z drobnymi zmianami, 16 maja została ona przyjęta przez Senat, 2 czerwca 2018 r. podpisana przez prezydenta a 7 czerwca nastąpiła publikacjia ustawy.
Niedawno opracowany został także obszerny dokument koncepcyjny, a w Ministerstwie Infrastruktury utworzono stanowisko pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ponadto powołano zespół doradczy ds. budowy przedsięwzięcia oraz przygotowywany jest obecnie przetarg na wybór konsorcjum, które tę inwestycję zaprojektuje; konsorcjum ma zostać wyłonione do końca 2018 r.
Oficjalna nazwa tego istotnego przedsięwzięcia infrastrukturalnego to „Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny"(w skrócie CPK). W ramach przedsięwzięcia przewidziano:
- budowę nowego węzła lotniczego zlokalizowanego 40 km od Warszawy;
- przebudowę i rozbudowę sieci kolejowej w Polsce, której centralnym punktem będzie CPK;
- rozbudowę pobliskiej autostrady A2 wraz z licznymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta