Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ma być więcej przyjaznej interpretacji przepisów dla biznesu

22 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Karolina Durbacz
, Piotr Pawłowski

Uregulowanie wprost, w samej ustawie, domniemania uczciwości przedsiębiorcy pozytywnie wpłynie na treść rozstrzygnięć w sprawach przedsiębiorców. Kwestią praktyki stosowania nowych przepisów pozostaje sposób, w jaki urzędnicy podejdą do tej regulacji.

W ramach Konstytucji Biznesu 30 kwietnia 2018 roku weszła w życie nowa ustawa – Prawo przedsiębiorców – zastępująca dotychczasową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Konstrukcyjnie Prawo przedsiębiorców zawiera wiele podobieństw do poprzednio obowiązującej regulacji, występują jednak między nimi zasadnicze różnice. Jedną z istotniejszych nowości wprowadzonych w Prawie przedsiębiorców są z pewnością przepisy dotyczące tworzenia przyjaznego otoczenia prawnego przedsiębiorcy m.in. poprzez wprowadzenie szczególnych zasad interpretacji przepisów w sprawach przedsiębiorców oraz regulujące instytucję rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

Ważne domniemanie

Zgodnie z art. 10 ust. 1 Prawa przedsiębiorców organ w swoich działaniach ma kierować się zasadą zaufania do przedsiębiorcy, zakładając, że działa on zgodnie z prawem, uczciwie oraz z poszanowaniem dobrych obyczajów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że przepis ten posiada wyłącznie programowy charakter, ustanawiając jedynie ogólną zasadę i nie nakładając na organ stosujący prawo żadnych obowiązków wobec przedsiębiorcy. Wydaje się jednak, że uregulowanie wprost, w samej ustawie, domniemania uczciwości przedsiębiorcy pozytywnie wpłynie na treść rozstrzygnięć w sprawach przedsiębiorców. Kwestią praktyki stosowania nowych przepisów pozostaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11083

Wydanie: 11083

Spis treści
Zamów abonament