Ma być więcej przyjaznej interpretacji przepisów dla biznesu
Uregulowanie wprost, w samej ustawie, domniemania uczciwości przedsiębiorcy pozytywnie wpłynie na treść rozstrzygnięć w sprawach przedsiębiorców. Kwestią praktyki stosowania nowych przepisów pozostaje sposób, w jaki urzędnicy podejdą do tej regulacji.
W ramach Konstytucji Biznesu 30 kwietnia 2018 roku weszła w życie nowa ustawa – Prawo przedsiębiorców – zastępująca dotychczasową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Konstrukcyjnie Prawo przedsiębiorców zawiera wiele podobieństw do poprzednio obowiązującej regulacji, występują jednak między nimi zasadnicze różnice. Jedną z istotniejszych nowości wprowadzonych w Prawie przedsiębiorców są z pewnością przepisy dotyczące tworzenia przyjaznego otoczenia prawnego przedsiębiorcy m.in. poprzez wprowadzenie szczególnych zasad interpretacji przepisów w sprawach przedsiębiorców oraz regulujące instytucję rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
Ważne domniemanie
Zgodnie z art. 10 ust. 1 Prawa przedsiębiorców organ w swoich działaniach ma kierować się zasadą zaufania do przedsiębiorcy, zakładając, że działa on zgodnie z prawem, uczciwie oraz z poszanowaniem dobrych obyczajów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że przepis ten posiada wyłącznie programowy charakter, ustanawiając jedynie ogólną zasadę i nie nakładając na organ stosujący prawo żadnych obowiązków wobec przedsiębiorcy. Wydaje się jednak, że uregulowanie wprost, w samej ustawie, domniemania uczciwości przedsiębiorcy pozytywnie wpłynie na treść rozstrzygnięć w sprawach przedsiębiorców. Kwestią praktyki stosowania nowych przepisów pozostaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta