Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki pożyczą przedsiębiorcom ich pieniądze ze split payment

22 czerwca 2018 | Ekonomia | Maciej Rudke
Split payment bodźcem do wzrostu finansowania?
źródło: Rzeczpospolita
Split payment bodźcem do wzrostu finansowania?

Część pieniędzy, którymi firmy do tej pory obracały, czyli podatek VAT, zostaną zamrożone na specjalnych rachunkach. Banki postarają się to wykorzystać.

 

Z początkiem lipca wchodzą przepisy wprowadzające tzw. podzieloną płatność. Zakłada ona, że kupujący będzie dokonywał płatności za towar lub usługę na dwa odrębne rachunki sprzedającego. Wartość netto trafi na zwykły rachunek bankowy, a wartość podatku VAT – na specjalne konto. W ramach tego rachunku będzie można jedynie rozliczać się w zakresie VAT (z fiskusem, czy z innymi kontrahentami).

W efekcie płynność firm w pierwszych miesiącach może się pogorszyć. Dla banków to okazja, aby pożyczyć im brakujące środki, które – w pewnym uproszczeniu – będą pochodzić pieniędzy na VAT, którymi do tej pory swobodniej obracali (zablokowane na specjalnych rachunkach pieniądze na VAT będą traktowane jako depozyt).

– W odpowiedzi na zwiększone potencjalne zapotrzebowanie na płynność ze względu na wyłączenie z obrotu nawet do ok. 20 proc. wartości faktur proponujemy instrumenty finansowania handlu, które optymalnie pozwolą wypełnić tę lukę – mówi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11083

Wydanie: 11083

Spis treści
Zamów abonament