Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubezpieczyciele zarabiają krocie dzięki kierowcom

22 czerwca 2018 | Ekonomia | Regina Skibińska
źródło: Rzeczpospolita

finanse | Podwyżki cen polis sprawiły, że wynik techniczny na obowiązkowym OC wzrósł aż 
o dwie trzecie. Składki wreszcie przestały rosnąć, ale na horyzoncie widać kolejne podwyżki.

 

Po latach ponoszenia strat towarzystwa zaczęły na ubezpieczeniach komunikacyjnych zarabiać, i to niemało. W I kwartale zebrały 3,75 mld zł składki przypisanej brutto z OC, podczas gdy rok wcześniej było to 3,51 mld zł – podaje w raporcie Komisja Nadzoru Finansowego. Towarzystwa zarobiły na tych polisach 140 mln zł, podczas gdy rok temu było to 87 mln zł (wzrost 66 proc.).

Jeszcze więcej, bo 145 mln zł, zyskali asekuratorzy na autocasco. Tu także wzrost jest wyraźnie większy, gdyż rok wcześniej wynik techniczny wyniósł tylko 33 mln zł, wzrost był więc ponadtrzykrotny.

– Obserwujemy rekordowe wyniki trzech największych graczy na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych: PZU, Warty i Ergo Hestii oraz rosnącą różnicę między pierwszą trójką a resztą ubezpieczycieli – zauważa Roman Chwesiuk z międzynarodowej firmy brokerskiej Willis Towers Watson.

Ceny chwilowo spadają

Jedną z przyczyn wzrostu rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych jest zakończenie wojny cenowej między zakładami ubezpieczeń w sektorze polis komunikacyjnych. Skutkiem tego był gwałtowny 50-proc. wzrost cen OC, który obserwowaliśmy w okresie od wiosny 2016 r. do jesieni 2017 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11083

Wydanie: 11083

Spis treści
Zamów abonament