Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy grzebią w śmieciach

22 czerwca 2018 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz
Rynek zagospodarowania odpadów rządzi się nadal swoimi prawami
źródło: Rzeczpospolita
Rynek zagospodarowania odpadów rządzi się nadal swoimi prawami

Usługi | Ponad 8 tys. podmiotów zajmuje się gospodarką odpadami. Ich liczba rośnie, choć wolniej. To o tyle zaskakujące, 
że kondycja większości jest kiepska. Do tego częstym problem są zaległości finansowe, ale także ogromna szara strefa.

 

Płonące składowiska na nowo zwróciły uwagę na rynek, który rozgłosu nie lubi i ma stały problem z szarą strefą. Choć system ma kłopoty z przetworzeniem odpadów produkowanych w kraju, to jeszcze masa firm chce zarabiać na sprowadzaniu – często szkodliwych – odpadów z innych krajów, zwłaszcza z Europy Zachodniej. Jednak, przynajmniej jak wynika z danych wywiadowni Bisnode Polska, kondycję tylko 40 proc. firm z tego rynku można określić jako dobrą lub bardzo dobrą (analiza objęła 4,4 tys. firm).

Kiepskie wyniki

Całkowitą liczbę firm w branży można szacować na 8,3 tys. Zaczęło ich przybywać po wejściu w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2013 r. Ponownie to samorządy zaczęły decydować, kto wywozi odpady z ich terenu, przestało się liczyć doświadczenie, a wyłącznie cena w przetargu.

– Wtedy gwałtownie zaczęła przyrastać liczba firm zajmujących się gospodarką odpadami. W latach 2012–2014 przybywało ich po 7–9 proc. rocznie – wyjaśnia Tomasz Starzyk z Bisnode Polska.

Takie praktyki odbiły się na wynikach. Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK wynika, że w terminie nie płaci 10,7 proc. przedsiębiorstw na tym rynku. Łączny dług to 174,6 mln zł. Przeciętnie na niesolidnego płatnika wypada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11083

Wydanie: 11083

Spis treści
Zamów abonament