Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłata tylko za tyle, ile zajmują kable

22 czerwca 2018 | Prawo | Marek Domagalski

Właścicielowi działki z linią energetyczną czy podobną instalacją należy się zapłata za zajęty grunt, ale już nie za ograniczenia, które wynikają np. z ustanowienia pasa ograniczenia budowy w planie zagospodarowania.

To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, ważnego dla sporów o wynagrodzenie za posadowienie instalacji przesyłowych na prywatnych gruntach.

Ta typowa kwestia wynikła w sprawie operatora energetycznego, który wystąpił do sądu o ustanowienie na jego rzecz służebności przesyłu na działce Antoniego i Elżbiety K. dla linii wysokiego napięcia 110 kV, posiadającej pas ochrony po 15 m po każdej ze stron, za jednorazowym wynagrodzeniem 12 tys. zł. Właściciele godzili się na służebność, ale za rocznym wynagrodzeniem 33 tys. zł. Sąd rejonowy przyznał im natomiast znacznie większą kwotę, bo 167 tys. zł, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11083

Wydanie: 11083

Spis treści
Zamów abonament