Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy udział prokuratora w postępowaniu cywilnym

22 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Gabriela Izworska

Zasadność wystąpienia prokuratora z odpowiednim powództwem jest pozostawiona do jego decyzji i nie podlega kontroli sądu. W sprawie o stwierdzenie lub uchylenie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej, wytoczonej samodzielnie, prokurator pozywa samą spółkę.

 

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 248/16 z 23 lutego 2017 r.

14 lutego 2013 r. zmarł udziałowiec spółki W. sp. z o.o., A. G, któremu przysługiwało 44.000 udziałów o łącznej wartości nominalnej 22.000.000 zł, uprzywilejowanych m.in. w zakresie prawa głosu oraz dywidendy. Drugim obok A. G. udziałowcem był A. SA, któremu przysługiwało 95.978 udziałów o łącznej wartości nominalnej 47.989.000 zł. Akcje tego udziałowca w 99,16 proc. należały do B. SA, w którym 69 proc. akcji ma T. G. Spadek po A. G. nabyli: T. G. w 1/2, D. G. w 1/4 i małoletni M. G. w 1/4. Zarząd W. sp. z o.o. wystosował do spadkobierców zawiadomienia o zamiarze przekształcenia tej spółki w spółkę akcyjną. Uchwała o przekształceniu została podjęta przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników 4 listopada 2013 r. głosami A. SA. Dla wspólników spółki przekształconej nie przewidziano przywilejów osobistych.

Uchwała ta została zaskarżona przez prokuratora okręgowego, który pozwem z 3 grudnia 2013 r. wniósł o stwierdzenie nieważności, ewentualnie o uchylenie uchwały jako sprzecznej z dobrymi obyczajami i podjętej w celu pokrzywdzenia wspólników. Sąd Okręgowy uwzględnił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11083

Wydanie: 11083

Spis treści
Zamów abonament