Kiedy udział prokuratora w postępowaniu cywilnym
Zasadność wystąpienia prokuratora z odpowiednim powództwem jest pozostawiona do jego decyzji i nie podlega kontroli sądu. W sprawie o stwierdzenie lub uchylenie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej, wytoczonej samodzielnie, prokurator pozywa samą spółkę.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 248/16 z 23 lutego 2017 r.
14 lutego 2013 r. zmarł udziałowiec spółki W. sp. z o.o., A. G, któremu przysługiwało 44.000 udziałów o łącznej wartości nominalnej 22.000.000 zł, uprzywilejowanych m.in. w zakresie prawa głosu oraz dywidendy. Drugim obok A. G. udziałowcem był A. SA, któremu przysługiwało 95.978 udziałów o łącznej wartości nominalnej 47.989.000 zł. Akcje tego udziałowca w 99,16 proc. należały do B. SA, w którym 69 proc. akcji ma T. G. Spadek po A. G. nabyli: T. G. w 1/2, D. G. w 1/4 i małoletni M. G. w 1/4. Zarząd W. sp. z o.o. wystosował do spadkobierców zawiadomienia o zamiarze przekształcenia tej spółki w spółkę akcyjną. Uchwała o przekształceniu została podjęta przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników 4 listopada 2013 r. głosami A. SA. Dla wspólników spółki przekształconej nie przewidziano przywilejów osobistych.
Uchwała ta została zaskarżona przez prokuratora okręgowego, który pozwem z 3 grudnia 2013 r. wniósł o stwierdzenie nieważności, ewentualnie o uchylenie uchwały jako sprzecznej z dobrymi obyczajami i podjętej w celu pokrzywdzenia wspólników. Sąd Okręgowy uwzględnił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta