Digitalizacja akt pracowniczych: konieczny bezpieczny system
NARZĘDZIA | Oprogramowanie do prowadzenia akt pracowniczych w formie elektronicznej musi przede wszystkim zapewniać poufność dokumentów. Dostęp do nich mają mieć tylko uprawnione osoby.
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie zmiany przepisów kodeksu pracy umożliwiające prowadzenie i przechowywanie dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej. Wprowadziła je ustawa z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (DzU poz. 357).
W jaki sposób pracodawca będzie mógł prowadzić dokumentację pracowniczą od 2019 r.? Jakie obowiązki będą na nim spoczywać w związku z możliwością digitalizacji akt pracowniczych, w szczególności w zakresie wykorzystywanych systemów? Jaki wpływ na digitalizację akt mają przepisy RODO?
Forma cyfrowa
Już teraz przedsiębiorcy chętnie korzystają z dostępnych na rynku systemów i programów wspomagających prowadzenie dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej. Obecnie prowadzenie dokumentacji pracowniczej w systemach nie zwalnia jednak pracodawców z obowiązku prowadzenia jej również w formie papierowej.
Od 1 stycznia 2019 r. możliwe będzie prowadzenie akt wyłącznie w formie cyfrowej. Zmiany k.p. w tym zakresie mają docelowo przyspieszyć proces opracowania dokumentów, skrócić czas przeszukiwania teczki pracowniczej, poprawić jakość prowadzanej dokumentacji i, co równie ważne, zmniejszyć koszty jej przechowywania.
Wybór co do formy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta