Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki to klasyczny farbowany lis

11 października 2018 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
Te wybory to pierwsza okazja  do pokazania PiS czerwonej kartki
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Te wybory to pierwsza okazja do pokazania PiS czerwonej kartki

Rafał Trzaskowski | Chcę być prezydentem z czystym kontem. Pierwszą z decyzji będzie audyt w urzędzie – mówi polityk PO.

 

Rz: Czego dotyczą wybory samorządowe?

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy: One dotyczą samorządów, ale tu chodzi też o coś więcej. Sukces Polski ostatnich 30 lat to siła niezależnych samorządów. Dlaczego niektóre państwa regionu, np. Ukraina, sobie nie radzą? Bo nie tworzyły mocnych samorządów i nie oddawały władzy bliżej obywateli. Polacy bardziej niż politykę centralną szanują samorządy. Znają i ufają swoim gospodarzom. My chcemy wzmacniać samorządy i zostawić więcej podatków w ich rękach. PiS chce centralizacji.

Czym to się może objawić?

Lech Kaczyński jako prezydent Warszawy doprowadził do zastoju inwestycyjnego. Nie chcemy powtórki. Wybory samorządowe są również formą protestu przeciwko temu, co robi PiS w całym kraju. Nie możemy oddać stolicy Jarosławowi Kaczyńskiemu. Te wybory to pierwsza okazja do pokazania rządzącym czerwonej kartki.

Odczuwa pan presję?

Warszawskie wybory mają symboliczne znaczenie. Od wyniku wyborów w stolicy może zależeć dynamika kolejnych rozdań wyborczych. Ale najważniejsza jest niezależność samorządów. PiS ma tendencje autorytarne. Dla przykładu, minister kultury już zapowiada wpływ na obsadę kierownictwa teatrów w samorządach. Dzisiaj teatry, jutro kina i sceny muzyczne. PiS chce mieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11177

Wydanie: 11177

Spis treści
Zamów abonament