Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kamery pod kontrolą Inspekcji

11 października 2018 | Podatki i księgowość | Sebastian Kryczka

Jeśli pracodawca stosuje monitoring wizyjny bez uzasadnienia, ryzykuje, że pracownicy poskarżą się Państwowej Inspekcji Pracy. Sprawdzi ona wówczas, czy ta forma nadzoru jest niezbędna i czy nie narusza przepisów oraz dóbr osobistych zatrudnionych.

Przez lata prawo pracy nie regulowało stosowania przez pracodawców monitoringu. Kodeks pracy w obecnym kształcie pozwala monitorować firmę, wyznaczając jednocześnie granice stosowania tej formy kontroli. Zachowanie obowiązujących w tym względzie zasad jest niezbędne – w przeciwnym razie pracodawca naraża się na złożenie do PIP skargi przez pracowników, inicjującej postępowanie kontrolne w zakładzie, które wykaże, czy monitoring funkcjonuje w sposób zgodny z przepisami prawa pracy.

Praca wykonywana w ramach stosunku pracy ma charakter dobrowolnie podporządkowany. Pracownik ma obowiązek wykonywać umówione zadania w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Rolą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11177

Wydanie: 11177

Spis treści
Zamów abonament