Kamery pod kontrolą Inspekcji
Jeśli pracodawca stosuje monitoring wizyjny bez uzasadnienia, ryzykuje, że pracownicy poskarżą się Państwowej Inspekcji Pracy. Sprawdzi ona wówczas, czy ta forma nadzoru jest niezbędna i czy nie narusza przepisów oraz dóbr osobistych zatrudnionych.
Przez lata prawo pracy nie regulowało stosowania przez pracodawców monitoringu. Kodeks pracy w obecnym kształcie pozwala monitorować firmę, wyznaczając jednocześnie granice stosowania tej formy kontroli. Zachowanie obowiązujących w tym względzie zasad jest niezbędne – w przeciwnym razie pracodawca naraża się na złożenie do PIP skargi przez pracowników, inicjującej postępowanie kontrolne w zakładzie, które wykaże, czy monitoring funkcjonuje w sposób zgodny z przepisami prawa pracy.
Praca wykonywana w ramach stosunku pracy ma charakter dobrowolnie podporządkowany. Pracownik ma obowiązek wykonywać umówione zadania w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Rolą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta