Kluczowe jest kompleksowe myślenie o bezpieczeństwie
Przemysław Kania | Musimy podążać za wzorcem bezpieczeństwa sieciowego, który połączy wszystkie elementy środowiska IT – mówi dyrektor generalny Cisco w Polsce.
Rz: W Internecie Rzeczy (Internet of Things, IoT) działa już na świecie ok. 8,5 mld urządzeń, codziennie dochodzą miliony nowych. Da się zapewnić cyberbezpieczeństwo ich użytkownikom?
Przemysław Kania: Spojrzałbym na to z różnych perspektyw. Trwają prace na poziomie legislacyjnym, polityki bezpieczeństwa, jak i na poziomie świadomości producentów tych urządzeń, by miały „zaszyty" element software'u, który zapewni im to bezpieczeństwo. Ale trzeba pamiętać, że te działania nie w pełni zakończą się sukcesem.
Dlaczego?
Po pierwsze, urządzeń jest ogromna ilość. Po drugie, często jest w nich trudno zainstalować jakiekolwiek oprogramowanie. Po trzecie, duża ich część to drobne rzeczy, gdzie krytyczne znaczenie ma cena, pobór prądu czy długość życia. Dlatego wydaje nam się, że kluczowe jest to, by sieć – która będzie tymi końcówkami zarządzała, komunikowała się z nimi i zbierała informacje – była zbudowana tak, by wpływała na bezpieczeństwo całego systemu.
Wielu użytkowników nie kupuje inteligentnego urządzenia właśnie w obawie o bezpieczeństwo. Słusznie?
Generalnie nie jest to słuszne podejście, bo nie zatrzymamy postępu. IoT może nam dać fenomenalne korzyści. Może doprowadzić do kolejnej rewolucji w przemyśle, w IT. I to już się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta