Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrata zaufania przyczyną wypowiedzenia

11 października 2018 | Podatki i księgowość | Katarzyna 
Dulewicz

Wielokrotne kwestionowanie decyzji prezesa spółki może stanowić uzasadnioną przyczynę utraty zaufania i w konsekwencji prowadzić do zwolnienia.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 6 marca 2018 r. (II PK 75/17).

Sprawa dotyczyła zwolnienia dyrektora departamentu finansowego. Spółka uzasadniła wypowiedzenie umowy o pracę utratą zaufania i wskazała, że pracownik przekroczył dopuszczalne granice krytyki decyzji spółki. Mimo że prezes zarządu przyznał dyrektorowi podwyżkę, ten skierował do pozostałych członków zarządu, niewyznaczonych do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy, maila, w którym poinformował, że nie dostał podwyżki i zaproponował podwyższenie swojego wynagrodzenia. Dodatkowo, nie zastosował się do ustaleń spółki w przedmiocie zakupu opon do samochodu służbowego i dokonał zakupu o znacznie wyższej wartości. Zignorował też decyzję spółki dotyczącą ograniczenia jej partycypacji w kosztach szkolenia pracownika do 1/3 i zażądał zwrotu 100 proc. kosztów.

Pracownik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11177

Wydanie: 11177

Spis treści
Zamów abonament