Bez handlu, ale i bez pracy
ZATRUDNIENIE | Wraz z początkiem 2019 r. obowiązujący obecnie zakaz handlu zostanie rozszerzony na kolejne, dotychczas robocze niedziele. To sygnał dla pracodawców, żeby zweryfikować potrzeby kadrowe, co może prowadzić do zredukowania niektórych etatów.
1 marca 2018 r. w życie weszła ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (DzU poz. 305 ze zm.; dalej: ustawa). Nowe przepisy ograniczają funkcjonowanie w niedziele takich obiektów jak hurtownie, domy towarowe, sklepy (w tym zarówno te osiedlowe, jak i wielkopowierzchniowe, np. supermarkety) czy galerie handlowe.
Przewidziane przez ustawodawcę obostrzenia zwiększą się w 2019 r., a następnie jeszcze bardziej w 2020 r. Warto wiedzieć, co nas czeka i jak się do tego przygotować.
Zakazane czynności
Zakazy z ustawy dotyczą czynności sprzedażowych oraz innych działań bezpośrednio z nimi związanych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Państwową Inspekcją Pracy jako przykłady wskazują m.in.:
- przyjmowanie i realizację zamówień,
- ekspozycję towaru,
- usuwanie produktów wadliwych lub przeterminowanych,
- pakowanie,
- przygotowanie kas,
- rozdział gotówki,
- odprawy pracowników,
- działania związane z zakończeniem handlu w danym dniu i zamknięciem placówki (np. sprawdzenie zabezpieczeń, przeliczenie i rozliczenie utargu, włączenie alarmu).
Ustawa dotyczy zatem szerokiego spektrum różnego typu czynności, jakie mogą wykonywać osoby zatrudnione w handlu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta