Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najlepsze jest już za nami

11 października 2018 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
Wzrost inwestycji wciąż jest niemrawy, ale dzięki temu może się utrzymać dłużej
źródło: Rzeczpospolita
Wzrost inwestycji wciąż jest niemrawy, ale dzięki temu może się utrzymać dłużej

Prognozy | Okres spektakularnego wzrostu PKB i znikomej inflacji dobiega końca. Polska gospodarka będzie traciła impet, a wzrost cen będzie przyspieszał.

 

Polska gospodarka weszła w fazę spowolnienia, ale będzie ono łagodne. W najbliższych czterech kwartałach, z bieżącym włącznie, wzrost PKB będzie wynosił przeciętnie 4 proc. rok do roku – przewidują uczestnicy konkursu „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" na najlepszego analityka makroekonomicznego. To najszersza w kraju sonda wśród ekonomistów, bierze w niej udział niemal 40 indywidualnych analityków i zespołów.

Od czerwca, gdy poprzednio ankietowaliśmy uczestników konkursu, ich prognozy, stały się nieco bardziej optymistyczne. Wtedy przeciętnie zakładali, że w okresie od IV kwartału br. do połowy 2019 r. (to był wówczas koniec horyzontu prognoz) wzrost PKB będzie wynosił średnio 3,9 proc. rok do roku. Obecnie w tym samym okresie oczekują wzrostu gospodarki w tempie 4,1 proc.

Nadzieja w inwestycjach

W I połowie br. PKB Polski rósł jednak w tempie 5,1 proc. rocznie. Spowolnienie jest więc przesądzone, nawet jeśli będzie łagodniejsze, niż wydawało się kilka miesięcy temu.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11177

Wydanie: 11177

Spis treści
Zamów abonament