Prezent dla zagranicznego kontrahenta z zerową stawką VAT
Niezależnie od tego czy partner biznesowy ma siedzibę w UE, czy poza nią, przekazanie mu upominku, po spełnieniu ustawowych warunków, może korzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania.
Zbliżają się mikołajki, a potem święta, a więc czas tradycyjnego obdarowywania się prezentami. Zwyczaj ten dotyczy również przedsiębiorców, którzy dają swoim kontrahentom upominki czy też drobne podarunki w celu wzmocnienia swojego pozytywnego wizerunku. Prezenty mogą być przekazywane zarówno kontrahentom z krajów Unii Europejskiej, jak i partnerom biznesowym mającym siedzibę poza Wspólnotą. Przekazywanie prezentów kontrahentom może w przyszłości korzystnie wpływać na sytuację finansową przedsiębiorstwa.
W związku z nabywaniem prezentów w celu ich nieodpłatnego przekazania wielu przedsiębiorców ma wątpliwości czy takie nieodpłatne przekazanie należy opodatkować podatkiem od towarów i usług. Przedsiębiorcy mogą się również zastanawiać czy przekazanie prezentów kontrahentom z krajów UE lub spoza UE może być traktowane odpowiednio jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) lub eksport, które są opodatkowane stawką VAT w wysokości zero proc.
Związek z działalnością
Co do zasady, nabycie podarunku w celu nieodpłatnego przekazania go kontrahentowi ma związek z działalnością gospodarczą (opodatkowaną) przedsiębiorcy. W konsekwencji, z tytułu nabycia prezentu przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Opodatkowaniu podlega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta