Niewłaściwe zastosowanie split payment nie zawsze z obowiązkiem korekty
Gdy nabywca wpłaci na rachunek VAT kontrahenta należność, która przekracza wysokość podatku wyszczególnionego na fakturze, nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ustawy o VAT. Jednakże w przypadku zapłaty tylko części należności na ten rachunek kontrahenta, przy braku zapłaty pozostałej części VAT, podatnik będzie zobowiązany do skorygowania podatku naliczonego w ramach tzw. ulgi na złe długi, w wysokości proporcjonalnej do powstałej zaległości.
Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 września 2018 r. (0111-KDIB3-1.4012.487.2018.2.JP).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Do celów prowadzenia działalności gospodarczej spółka kupuje towary i usługi, w tym usługi dostawy ciepła do ogrzewania budynków. Kontrahent wystawia na rzecz spółki faktury dokumentujące nabycie ciepła do ogrzewania budynków wraz z naliczoną stałą miesięczną opłatą za przesyłanie ciepła, należną za dany miesiąc kalendarzowy, bez względu na to, czy ciepło jest w danym miesiącu przesyłane do budynków wnioskodawcy. Kontrahent spółki chciałby otrzymywać całość należności – zarówno kwotę netto, jak i kwotę VAT wynikające z tych faktur – wyłącznie na rachunek VAT.
Dyrektor KIS uznał, że w przypadku zapłaty całości należności wynikającej z faktury na rachunek VAT dostawcy, nabywca towaru lub usługi nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego w trybie art. 89b ustawy o VAT, ale taki obowiązek istnieje, jeśli nabywca zapłaci w ten sposób tylko część należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta