Katalizator projektów Międzymorza
Finanse | Dalej wyraźnie widać braki infrastrukturalne, energetyczne, cyfrowe w naszym regionie, zwłaszcza na linii północ–południe – mówi Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu BGK.
Rz: Kiedy Fundusz Trójmorza, który współtworzy BGK, zostanie uruchomiony?
Paweł Nierada: Naszą intencją jest, by powstał do końca tego roku, a najpóźniej w pierwszych miesiącach przyszłego. Prace nad pomysłem stworzenia takiego funduszu dla krajów inicjatywy Trójmorza, czyli od Estonii po Chorwację i Bułgarię, prowadzimy już od półtora roku. Nie są to tematy łatwe ze względu na duże zróżnicowanie uczestników, ale jesteśmy już na ostatniej prostej.
Kto jest zaangażowany w to przedsięwzięcie?
Chcemy, aby członkami Funduszu były wszystkie kraje inicjatywy Trójmorza. We wrześniu na szczycie w Bukareszcie został podpisany list intencyjny przez pierwsze instytucje rozwoju, w tym BGK. Nie każdy kraj jest gotów przystąpić do Funduszu już teraz. Czasem problemem są kwestie regulacyjne czy operacyjne, jak chociażby dostosowanie statutu.
Czy jest szansa na przystąpienie kolejnych krajów?
Na tym etapie rozmawiamy z krajami inicjatywy Trójmorza, która obejmuje państwa Unii Europejskiej. To dobra podstawa do takich przedsięwzięć, także ze względu na pewną wspólnotę regulacyjną i prawną.
To kraje tzw. młodej Unii. Pomimo postępu, jakiego udało się dokonać, dalej istnieje duży rozdźwięk w rozwoju gospodarczym i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta