Pomieszczenia niezabiegowe nie są objęte preferencyjną stawką
Do zastosowania obniżonej stawki podatku od nieruchomości do lokali wykorzystywanych dla celów świadczeń zdrowotnych konieczne jest, aby pomieszczenia te były bezpośrednio związane z działalnością leczniczą i nie służyły choćby w części do prowadzenia ogólnej działalności gospodarczej.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2018 r. (II FSK 2168/16).
Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania pomieszczeń znajdujących się w hotelu położonym na nieruchomości przeznaczonej na cele związane ze świadczeniem usług zdrowotnych. We wniosku wskazała, że w budynku znajdują się dwa rodzaje pomieszczeń:
- bezpośrednio wykorzystywane dla celów udzielania świadczeń zdrowotnych oraz
- pośrednio wykorzystywane dla celów udzielania świadczeń zdrowotnych (pomieszczenia niezabiegowe).
Pytanie spółki dotyczyło kwestii opodatkowania pomieszczeń niezabiegowych, a mianowicie czy ma ona prawo zastosować do nich obniżoną stawkę podatku od nieruchomości wynikającą z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jej zdaniem, po nowelizacji tego przepisu w 2011 r., oba typy pomieszczeń powinny być opodatkowane w ten sam sposób, czyli korzystać z preferencyjnej stawki.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Wskazał, że nowelizacja miała na celu zmniejszenie obciążenia podatkowego podmiotów świadczących usługi lecznicze, jednak pomieszczenia związane z taką działalnością nie mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta