Lokalne władze mają sprawdzone metody
Samorząd | W niektórych miastach za zimowe utrzymanie dróg i chodników odpowiadają firmy wynajęte przez gminy. W wielu innych przetargi wygrywają spółki komunalne. janina blikowska
Przyjęliśmy system utrzymania czystości, który sprawdza się dzięki wymaganiom i ich aktualizacji. Udoskonalamy model współpracy z firmami zewnętrznymi oraz systematycznie kontrolujemy ich pracę, by utrzymać najwyższy poziom jakości usług – tłumaczy Dominika Wiśniewska ze stołecznego ratusza.
Kontrahenci w zimowej gotowości
Warszawa jest jednym z tych miast, w których za zimowe utrzymanie już od ćwierć wieku odpowiadają zewnętrzne firmy. – Powołany wówczas Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) organizuje i kontroluje oczyszczanie przez nie wybranych terenów w stolicy – tłumaczy urzędniczka.
Na zlecenie ZOM firmy utrzymują zimą 1450 km ulic – jest to część stołecznej sieci dróg, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. ZOM organizuje sprzątanie wybranych przejść dla pieszych, m.in. dojść do stacji metra, kładek, przystanków komunikacji miejskiej – co stanowi łącznie 3,4 mln mkw. chodników. – Za odśnieżanie mniejszych ulic, po których nie jeździ komunikacja miejska, i ich chodników odpowiadają dzielnice.
Z kolei za podwórka i tereny wewnątrz osiedli należące do miasta odpowiadają dzielnicowe zarządy gospodarowania nieruchomościami – wyjaśnia Dominika Wiśniewska.
Ścieżki rowerowe odśnieża Zarząd Dróg Miejskich, powołując do tego wykonawców, a za zieleń przyuliczną,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta