Sąd potwierdza uciążliwe obowiązki przy korektach
VAT | Przepisy nie zwalniają z obowiązku zamieszczania w zbiorczej fakturze korygującej dat wystawienia i kolejnych numerów dokumentów korygowanych. Aleksandra Tarka
Zbiorcze faktury korygujące miały ułatwić życie podatnikom. W swoim założeniu miały zaoszczędzić papierkowej roboty zwłaszcza tym firmom, które stosują tzw. premie (bonusy) pieniężne, czyli obniżki ceny. W praktyce jednak nie są tak proste w stosowaniu, jak chcieliby tego podatnicy. A orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego to potwierdza.
Niefortunna zmiana
Możliwość wystawiania zbiorczych faktur korygujących przewiduje art. 106j ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku, gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka. Ale może nie zawierać pewnych danych. Konkretnie chodzi o dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o VAT oraz nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą.
Problem w tym, że od 1 stycznia 2014 r. w zbiorczych fakturach korygujących muszą znaleźć się numery i daty wystawienia wszystkich faktur korygowanych oraz przyczyna korekty. A to wzbudza kontrowersje wśród przedsiębiorców, którzy tłumaczą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta