Z obchodzeniem przepisów jest problem
Ryszard PawEŁ KrawczyK | Część długu samorządów jest ukrywana w spółkach komunalnych w majestacie prawa.
Rz: Kontrolerzy regionalnych izb obrachunkowych alarmują, że jednostki samorządowe obchodzą prawo, aby osiągnąć zaplanowany cel. Czym właściwie jest obchodzenie prawa? Drogą na skróty czy łamaniem prawa?
Ryszard Paweł Krawczyk: Obejście prawa nie jest tym samym co zachowanie sprzeczne z prawem. Niemniej jest to nieprzestrzeganie prawa. Istota tego zjawiska nie została wprost określona w przepisach, lecz stanowi wynik analiz doktryny i rozstrzygnięć sądów. Ustawodawca wstrzemięźliwie reguluje to zjawisko w przepisach. Jest to przede wszystkim art. 58 § 1 kodeksu cywilnego, który wskazuje, że obejście prawa polega na takim ukształtowaniu treści czynności prawnej, że z formalnego punktu widzenia nie sprzeciwia się ona przepisom prawa, ale zmierza do osiągnięcia celów zakazanych przez prawo.
Dlaczego jednostki samorządowe stosują tego typu rozwiązania? Z niewiedzy, konieczności finansowej czy dlatego, że wolno im tak postępować?
Jest to pewna konieczność związana ze środkami unijnymi. Zdaję sobie sprawę, że gdyby nie poluzowane rygory, samorządy miałyby trudności ze zgromadzeniem środków publicznych na wkład własny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta